Kaikki mukaan Säynätsaloa kehittämään

26.2.2022

Säynätsalo-seuran puheenjohtajaksi valittiin tänään Vanerilassa pidetyssä vuosikokouksessa edelleen Ilkka Pernu. Hallituksen varsinaisiksi jäseniksi valittiin Anja Kantola, Hannu Karhusaari, Jarkko Mänttäri, Juha Parkkonen, Jouni Takkinen ja Kalevi Venäläinen sekä varajäseniksi Monica Hynninen, Marjukka Perälä, Mira Savola ja Ninni Vuorkoski. Järjestäytymiskokouksessaan hallitus valitsi seuran varapuheenjohtajaksi Jouni Takkisen ja sihteeriksi Jarkko Mänttärin.

Säynätsalo-seuran vuosikokous kutsuu kaikkia saaristokaupunginosan asukkaita mukaan toimintaan paikkakunnan elinvoimaisuuden ja asukkaiden viihtyvyyden lisäämiseksi.

Yli satavuotisen teollisuusperinteen katkeamisen myötä Säynätsalosta on julkisuudessa puhuttu taantuvana kaupunginosana. Toisaalta vaneritehtaan toiminnan päättymisen jälkeen Säynätsalolle on jo etsitty uutta suuntaa.

Säynätsalo-seura pyrkii sääntöjensä mukaan kotiseudun kaikinpuoliseen kehittämiseen paikallisten erityispiirteiden pohjalta, samoin kuin elinympäristön laadun parantamiseen. Myös monissa muissa yhdistyksissä ja yhteisöissä saarilla toimitaan samaan suuntaan.

Säynätsalo-seura toimii kaupunginosan asukkaiden ja yhteisöjen yhdyssiteenä sekä kaikkien säynätsalolaisten yhteisenä etujärjestönä. Tähän toimintaan pääsee mukaan täyttämällä liittymiskaavakkeen tällä seuran kotisivulla.